A neves Balassi-kutató kismonográfiája a költőről készülő nagy összefoglaló műve előkészülete-, illetve summájaként is felfogható.
Kőszeghy Péter könyve mindenekelőtt a művelt nagyközönség számára készült, és az életmű alakulástörténetét az életrajz menetébe illesztve tárgyalja, ám a legkorszerűbb tudományos hozzáállás értelmében élet és mű kapcsolatát óvatosan kezeli, nem von le messzemenő következtetéseket a versek valóságreferenciáiból.
Balassi életét reneszánsz kalandregényként írja le, színesen, mozgalmasan, rengeteg adatot mozgatva, miközben kitér a máig megoldatlan filológiai kérdésekre, pl. a Balassa-kódex és a Maga kezével írt könyv keletkezéstörténetére, a kötetterv problematikájára is. A szerző egyértelmű igennel válaszol arra a szintén régóta vitatott kérdésre, volt-e előzménye Balassi magyar nyelvű költészetének.
A kronológiával, a rövidítések és a felhasznált, illetve ajánlott irodalom bibliográfiájával kiegészített, fekete-fehér képmelléklettel záródó színvonalas munkát érdemes minden nagyobb irodalomtörténeti gyűjteménybe beszerezni, helye van a középiskolai könyvtárak polcain is.