Ez a termék a készlet erejéig csomagban is kapható, extra kedvezménnyel! Részletek itt.
A 77. Ünnepi Könyvhétre megjelent reprezentatív kiadvány szerzője, S. Nagy Katalin azoknak a magyar képzőművészeknek állít emléket, akiket 1938 és 1945 között származási alapon a zsidótörvények zsidónak minősítettek.
A 20. század magyar képzőművészetének kimagasló alkotóiról van szó, a teljesség igénye nélkül említhetjük Fényes Adolf, Iványi Grünwald Béla, Berény Róbert, Czigány Dezső, Czóbel Béla, Scheiber Hugó, Farkas István, Vajda Lajos, Anna Margit, Bálint Endre, Schaár Erzsébet, Országh Lili nevét. Mellettük az ígéretes tehetségek közül sokan a munkaszolgálatban, gettókban, munka- és haláltáborokban lelték halálukat.
A világosan tipografizált, gondosan illusztrált kötet történelmi felvezetése (zsidótörvények, Hitler a modern művészet ellen, háború, A német megszállás) után az OMIKE (Országos Magyar Izraeliták Közművelődési Egyesülete) keretein belül szervezett és más kiállítási lehetőségekről olvashatunk. Ezután a mű fő gerincét alkotva - a holokauszt áldozatainak és túlélőinek életrajza és munkássága következik, külön tárgyalva az erdélyi képzőművészeket. Végül az 1945-56 között Magyarországot elhagyó művészek felsorolása után a jegyzetekkel, válogatott irodalomjegyzékkel, névmutatóval kiegészített albumot a képek jegyzéke zárja.