Forrai Katalin könyve az Ének az óvodában egy időtálló szakkönyv. Logikusan felépített gondolatmeneteit laikusként is könnyen lehet követni, mindenki számára érthetően ír.
A könyv első harmadában (130 oldalon) általános ismereteket kapunk a zenei neveléssel kapcsolatban. Külön fejezetet kapott például a zenei képességek fejlesztése és ezen belül egy-egy alfejezetet az éneklési készség, zenei hallás, ritmusérzék, zenei formaérzék, zenei alkotókészség, zenehallgatásra nevelés. Ezen kívül külön ír a szerző a dalválasztás szempontjairól, az énekes játékról, mint a zenei nevelés alapjáról, a zenei nevelés eszközeiről és az ünnepekről.
A könyv másik kétharmadában több, mint 300 dal kottája található. A dalanyag három csoportba került: mondókák, jétékok, dalok. Ahol szükséges, ott a kották alatt részletes magyarázó szöveg, illetve rajzok találhatók. Például:
"A gyerekek párosával, keresztfogással szökdelve járnak. A mondóka végén hátrafordulnak, és visszafelé újrakezdik a játékot
vagy egymás után sorban követik a vezetőt (óvónő vagy egy gyerek), bármerre megy"
A függelékben irodalomjegyzék, betűrend szerinti-, zenei rend szerinti-, és tartalom szerinti mutató található.
Fülszöveg:
Forrai Katalin könyve ma már klasszikusnak számít: évtizedek óta az óvodai ének-zene oktatás egyik nélkülözhetetlen alapműve, amely a zenei kultúra továbbadásában, a magyar népzenekincs megismertetésében és a zenei készségek fejlesztésében nyújt szakmai, módszertani segítséget.
A szinte teljes óvodai dalanyagot felölelő zenei példatár az otthoni és óvodai énekléshez, játékhoz, zenehallgatáshoz kínál több mint háromszáz mondókát, dalt és énekes játékot. A Rogán Miklós szemléltető ábráival és rajzaival illusztrált kötetet – amelyet a Móra Kiadó felújított formában tár a közönség elé – gyerekekkel foglalkozó felnőtteknek, iskoláknak, óvodáknak és könyvtáraknak ajánljuk.