Makkai János és a magyar reformjobboldal a két háború között.
Makkai János a két háború közötti magyar jobboldal (vagy ahogy ebben a könyvben nevezem: reformjobboldal) vezető teoretikusa és ideológusa volt, az utókor mégsem ismeri. Leghírhedtebb cselekedetéről, a 2. zsidótörvény parlamenti előterjesztéséről emlékezhetnénk rá, hiszen számos fajvédőt, szélsőjobboldalit, radikális antiszemitát őriz az utókor emlékezete.
Ezt a könyvet nem azért írtam, hogy egy eddig "ismeretlen" névvel szaporítsam a listát. Makkai János politikai pályafutása jelentős részében radikális fajvédő volt, s ezt a szerepét minden gondolkodó embernek el kell ítélnie.
Makkaiban azonban nem a "tucatfajvédő" érdekelt, hanem a tragikus körülmények között tragikusan eltévelyedő ember. Hogyan gondolhatta, hogy a nemzeti szocializmus feltartóztathatatlan ösztönmozgalom aminek történelmi erejével szemben nem lehet védekezni? Hogyan képzelhette, hogy Széchenyi István reformjait éppen a hitlerizmus előretörése korában (s éppen az ő működése révén) fogják megvalósítani?
Makkai János életútjának és gondolkodásának bemutatásával nem a rehabilitálás volt a célom, hanem az, hogy lehetőség szerint legteljesebben rekonstruáljam a "nagy ösztönnemzedék" valódi karakterét.