A huszadik század második felében különféle változások mentek végbe a képzőművészeti stílusok terén. A kötet e kor művészeti mozgalmait mutatja be a fényképészet, szobrászat, pop-art, performanszművészet, installációs és "mixed-media" művészet terén.
A második világháború után a nyugati világ művészetének fókusza, a történelem során először, elmozdult Európából. A világ legnagyobb hatalma, az Egyesült Államok is magára hívta az európai avantgard figyelmét; a művészeket mind jobban érdekelte az, amit amerikai kollégáik csináltak. A huszadik század végének művészeti irányzatai javarészt Amerikában alakultak ki és virágoztak, az absztrakt expresszionizmustól kezdve a minimal artig, pop-artig, hiperrealizmusig és land-artig.
A századeleji művészet bizonyos úttörői meg művészeti mozgalmai, például Marcel Duchamp, Constantin Brancusi és a dada tevékenységéből ihletődve a fiatal művésznemzedék megkérdőjelezte a bevett művészetfelfogást. A század végére a művészetek világa teljesen nyitott lett mindenféle új gondolat és nyersanyag felé, s a szó szoros értelmében nemzetközivé vált. Tartalom:
Absztrakt expresszionizmus
Colour field painting (színmezőfestészet)
Amerikai realizmus
Fotóművészet
Új irányzatok a szobrászművészetben
Minimalizmus
Neodada
Pop-art
Warhol
Pop-art szobrászművészet
Op-art
Hiperrealizmus
Performanszművészet
Konceptuális művészet
Neoexpresszionizmus
Land-art (tájművészet)
Videó- és fotóművészet
"Mixed-media" installációk
Kortárs szobrászművészet
A XX. század végi művészet kronológiája, művészettörténet dióhéjban, szómagyarázat
Név- és tárgymutató