Évszázadokat átfogó családregény. A magyar zsidóság letelepedésének és tragédiájának eposza. A fiatal katonát a hatnapos háború utolsó napján halálos sebet szerez, a kórházban két napig kómában van, ezalatt találkozik elődeivel, akik elmesélik családja történetét.
Előszó
Sem varázspálca, sem gyűrű! Csak kinyitni a múlt ablakát, visszatekinteni a történelembe. A valóság messze túlszárnyal minden fantáziát. Hit, sőt egy kis misztifikáció persze azért nem árt, de a megtörtént események korhű ábrázolása elég, hogy kalandos, izgalmas, szórakoztató és tanulságos legyen a könyv.
Szentföldön a sír örökös nyughely, azokat a vallási törvények értelmében megbolygatni az idők végezetéig nem szabad.
Az izraeli hadseregben minden elesett katona egyformán hős. A tábornok és a közlegyén szertartása ugyanaz. Rövid ima után három sortűz dörren. A sírhoz harminc napig nem szabad kimenni. A visszamaradottak: szülők, árvák, özvegyek hét napig otthonukban némán gyászolnak.
Fülszöveg
Csomós Róbert 1930. Budapest.
1946-tól a Budapesti Szerszámgépgyárban vasöntő, közben leérettségizik. 1949 bevonul Esztergomban a páncélosnak. A Szolnoki Önálló Ejtőernyős Zászlóalj után a Pécsi Gyalogostiszti Iskolába (Kossuth Akadémia) kerül. Innen főbenjáró koncepciós váddal a Fő utcai katonai börtön izolált „hűtlenségi osztályán" találja magát. Öt nappal a forradalom kitörése előtt szabadul, fegyverrel a kezében harcol. A forradalom leverése után Izraelbe emigrál. Mélytengeri búvárkodással keresi a kenyerét. Több mint 30 000 órát tölt a víz alatt. Antik korsók ezreit, szobrokat, ágyúkat, elsüllyedt ókori és modern hajókat, tengeralattjárót, vízbe zuhant repülőgépeket talál meg. A Haifai Tengerészeti Múzeum donátora. írásai - novellái, elbeszélései, esszéi - a Párizsban megjelenő Irodalmi Újságban, a Bécsi Naplóban, a kanadai Egyenlőségben és a Szabad Európa Rádióban jelentek meg. Irodalmi munkássága 1991-től, hazatelepülését követően, vesz új lendületet. írásait neves irodalmi folyóiratok közlik.