A történelem legkiválóbb tengernagyai 1585-1945
Jack Sweetman kilenc admirális hadtörténeti-stratégiaelméleti körítésű portréját rajzolja meg. A kötet időhatárai haditechnikai korszakot jelölnek.
A tengeri hadviselés korai szakaszában a hajók közvetlenül ütköztek meg, azaz az egyik hajó legénysége megcsáklyázta a másik hajót, majd szabályos közelharc bontakozott ki a fedélzeten. A 16. század második felétől, nagyjából a spanyol armada hadműveleteitől számíthatóan köszöntött be az ágyúk kora; megszűnt a közelharc, a tengerészeti tüzérségé lett a főszerep. Ez a kor kb. a II. világháború végéig tartott, azóta a kombinált, légi-vízi hadviselés jellemzi a tengeri ütközeteket.
Az amerikai szerző tehát a tengerészeti tüzérség mintegy ötszáz évének jeles admirálisairól, stratégáiról rajzol pontos, szakszerű képet. Minden fejezet az adott korszak tengerészeti harcmodorának, harcászati-taktikai jellemzőinek ismertetésével kezdődik, ezután áll az adott kor, illetve hadászati fölfogás jeles képviselőjének pályarajza, elsőül a kalózként hírhedtté vált - utóbb érdemeire való tekintettel bocsánatot nyerő - Francis Drake portréja.
Őt követi a brit Nelson, a holland Ruyter, az osztrák Tegethoff, az amerikai George Dewey, a 'japán Nelson', Tógó Haihacsiró, a két brit tengernagy: J. R. Jellicoe és A. B. Cunningham, illetve az amerikai R. A. Spruance.
Az általános hadtudományi tudnivalók és a biográfiák kettősségével megalkotott kötet egyrészt kirajzolja a tengeri hadviselés közel ötszáz éves fejlődésének ívét a vitorlásoktól a páncélos hajókon át a repülőgép-hordozókig; másrészt a portrékban tüzetesen bemutatott ütközetek révén a taktikai meggondolások átalakulása is szemléletessé válik, harmadsorban fölidéződnek az admirálisok emberi, katonai jellemvonásai.
Minden fejezetet angol nyelvű szakirodalomra hivatkozó jegyzetek követnek. A kor- és művelődéstörténeti érdekességek sokaságát is tartalmazó kötet - a hadtörténet, a tengerészeti stratégia iránt komolyan érdeklődők figyelmére érdemes.