Szovjet agresszió Finnország ellen 1939-1940
1939/40-ig a világ műveltebb része csak egy finn hőskölteményt ismeri, a Kalevalát. Ezen a téli évfordulón azonban egy újabb finn eposz keletkezett, a finnek szabadságharca a világtörténelem leggátlástalanabb és legkegyetlenebb hódítójával, a bolsevik Szovjet-Oroszországgal szemben. A második világháború poklában az a "kis tüzecske", amit a szovjet agresszió jelentett a szabad Finnország ellen, jelentéktelen eseménynek tűnhet. De nem volt az!
Egyrészt végleg lerántotta az álarcot a "békeszerető, humanista" dolgozók államáról, a velük cinkos nyugati demokráciák aljasságáról, és megmutatta, hogy a kis népeknek mit jelent a szabadság. Ebben a hősi eposzban megtalálható minden. A könyörtelen gonosz, mint Sztálin és bandája, a világtörténelem és népének egyik legnagyobb árulója, Otto Kuusinen elvtárs, és szemben vele a valódi hős, az öreg konzervatív katona, Gustaf von Mannerheim.
És látjuk a keserű, végig hősiesen harcoló, önfeláldozó finn katonákat, a terrorbombázások áldozataivá vált gyermekeket és asszonyokat, és a fagyott kristály meseerdőhöz hasonló tájakat, amely a "fehér halált" jelentette az agresszorok százezreinek. Ez a könyv nem csak egyszerűen a háború leírása, de emlékműve az immár romlásnak indult Európa függetlenségéért harcoló nemzetállamainak is.