Ez a termék a készlet erejéig csomagban is kapható, extra kedvezménnyel! Részletek itt. Ha a link nem működik, a csomag már nem rendelhető.
A legenda szó, bár latin eredetű, sok évszázad óta anyanyelvünkön is otthonossá vált. Ha a szótári jelentését keressük, a lego szóban találjuk eredetét, mely ige, és jelentése többek között: felolvas. A legenda a felolvasandó szavunknak felel meg. Eredete nagyon sokak szerint a katakombák, a keresztényüldözések koráig vezethető vissza. Abban az időben ezek a történetek egy-egy szent életét, köztük csodatetteit fogalmazták meg, méghozzá olyan latin nyelven, mely mindenkinek érthető volt. Hasonlított a Biblia Pauperumhoz, a Szegények Bibliájához, melyben egyszerű képekben mutatták be a Biblia eseményeit, méghozzá azért, hogy a latinul nem tudók is követni tudják mindazt, ami az Ó- és Újszövetség szent szövegeiben olvasható. A Budapesten található középkori kódex érdekessége, hogy egy-egy oldalon egyszerre látható a Két Szövetség egy-egy eseménye, párhuzamosan, vagy egymás ellentéteként.
Míg a Biblia Pauperum képek gyűjteménye, a legendárium szó legendák gyűjteményét jelenti. Bár az első legendák keletkezési ideje - ahogy írtuk - a katakombák koráig vezet vissza, igazi virágzásuk a középkorban volt. Ekkor született a Legenda Aurea, lejegyzője-írója, Jacopo da Voragine, 1230 és 1298 között élt, s Génua érseke volt. Ugyancsak ebben az időben született a Fioretti, Szent Ferenc virágoskertje, a Magyar Legendárium, Szent Gellért, Szent István, Szent Imre emlékére, valamint az István király intelmei Imre fiának, amely egy 15. századi, latin nyelvű kéziratban maradt fenn. Ez az utóbbi ugyan nem legenda, mégis az egyik alapja lett gyermeklegendáriumunknak, ezzel is igyekezve felhívni a figyelmet régi írásos irodalmunk egyik legbecsesebb, teljes egészet mutató darabjára.
Tartalom
ELŐSZÓ 5
AZ ÚTKERESŐ 7
A SÁRKÁNYÖLŐ 12
TÉLI KÖPÖNYEG 16
GYÓGYÍTÓ SZENT BALÁZS 20
KÖNYÖRGÉS ÉS KÖNYÖRÜLET 23
AZ ADAKOZÓ 26
A HAMIS ESKÜ 30
A HAJÓTÖRÖTT 32
SZENT FERENC, ÉS A VÁROST SANYARGATÓ FARKAS 36
SZENT BERNÁT ÉS A SZÁNTÓVETŐ 39
SZENT JÁNOS NAPJÁN 41
VADSZŐLŐ A FALON 44
A MUNKA ÁLDÁS 47
A MEGKEGYELMEZŐ 49
A TEMPLOMALAPÍTÓ 51
SZENT LÁSZLÓ PÉNZE 54
EGY NÉVTELEN VISEGRÁDI SZERZETES FELJEGYZÉSE 56
ÁRPÁDHÁZI SZENT ERZSÉBET ELSŐ LEGENDÁJA 60
SZENT ERZSÉBET ÉS A LEPRÁS 63
A JEGYESSÉG GYŰRŰJE 66
A TÜZES KONDÉR 70
A FOGADALOM 72
A GYERMEK-LEGENDÁRIUM SZENTJEI 79