A megújuló Magus Kiadó Tempera sorozatának eddigi kiadványaiban is a kortárs európai irodalom ígéretes pályakezdőivel, fiatal tehetségeivel ismertette meg a magyar olvasóközönséget. Most egy nemrégiben feltűnt elsőkönyves osztrák író, Peter Truschner freudi ösvényeken járó, önéletrajzi ihletettségű regényével jelentkezik.
A történet egyszerre a vidéki osztrák középosztály keresztmetszetét nyújtó családregény és pszichoanalitikus terápiás monológ, melyben az egyén nemi identitáskeresése kap hangot. Az osztrák vidéki kisvárosban játszódó történet hőse nehezen rázza le magáról a családi örökség, a szűkszavú, kemény nagyapa és a szigorú édesanya személyiségének ránehezülő súlyát. Az öreg favontató nagyapa, a házasságon kívül született alkalmi munkás, aki identitástudatának morzsáit a nemzetiszocialisták családfakutató buzgalmának köszönheti, az élet természetes ritmusát, mondhatni vegetatív ösztöneit, a bestiális ártatlanságot testesíti meg.
Vele szemben áll örök harcban és pörben saját lánya, az emberi személyiség tudatos szféráját megszemélyesítő felettes Én, maga az ellentmondásos tudat, akit az öreg 'folyamatos hazudozással', 'leplezetlen haszonleséssel' vádol. A harmadik szereplő a nagyanya, a harmóniát, derűt sugárzó életöröm, a személyiség integritásának, az Énnek a szimbóluma. E három szereplő, továbbá Fini, a mostohaapa személyiségének, múltjának és jelenének koordinátarendszerében egy portré bontakozik ki. A kamaszfiúból felnőtté érő főhősé, aki a történet végére megszabadul gátlásaitól, átbújik az édesanya kijelölte korlátok alatt, és eljut a szexuális szabadságig, egyúttal személyiségének integritásáig.