Nagy titoknak ered a nyomába Benyovszky Krisztián érdekes tanulmányában, nevezetesen magának a nagy betűs titoknak. A fiatal szlovákiai magyar irodalomtörténész korábbi köteteinek (Rácsmustra; A jelek szerint; Bevezetés a krimi olvasásába) logikus folytatása a kötet, amelyben elméleti és interpretatív részek váltogatásával kívánja feltárni az irodalmi elbeszélésekben elrejtetten megmutatkozó, avagy nyíltan elfedett titkokat, titokzatos szereplőket, titkos helyeket, ahogy ezek felkeltik a befogadó érdeklődését, ahogy titokká avatják az elbeszélés építményét.
Külön fejezetekben foglalkozik a titok és értelmezés, illetve az elhallgatás kapcsolatával, a helyek és a szereplők titokzatosságával, majd magyar (egyebek mellett Szerb Antal, Gazdag József, Szilágyi István, Kosztolányi Dezső), cseh (Čapek, Urban, Ajvaz, Hodrová), olasz (Manzoni, Fruttero, Lucentini) és angol (Dickens, Jeanette Winterson) szerzők műveit elemezve mutat rá ezek elbeszélésalakító és olvasásformáló hatására. A kötetet olvasva kirajzolódnak előttünk a titok lélektani, jogi, politikai, vallási, etikai és nem utolsósorban narratív vonatkozásai.
Érdemes megjegyezni, hogy a könyvcímet alkotó kriptománia szóval a rejtett szenvedélyt, hóbortot vagy a rejtett dolgok iránti túlzott, beteges fogékonyságot jelöljük, s a borítókép is a titok magját, a tagadást sejteti az ember érzékszervi korlátozásának megjelenítésével. Az irodalomjegyzékkel záródó kötet széles irodalmi palettán a műelemzés újabb szempontjait veti fel, ugyanakkor érdeklődést felkeltő olvasmányként gazdagítja olvasója ismereteit.