Az 50 tény amit tudnod kell című sorozat fiataloknak írt, nagyon jó, színes összefoglaló könyveket jelent az adott témáról, olvasmányos formában. A könyvekben 1-1 tény 1-1- oldalra kerül, magazinszerűen elrendezett szövegekkel és színes, illetve fekete-fehér képekkel. A címsorok váltakozó betűméretei jól segítik a szöveg tagolását, amik rövidebbek, jobban emészthetők, mint egy hivatalos tankönyvé. A sok kép, az új szempontok felvetése miatt ezek a könyvek az adott téma kedvelőjének érdekes olvasmányok lehetnek. A köteteket Ki kicsoda..., című fejezet (portréképek és pár soros bemutatás), Név- és tárgymutató című fejezetek zárják. A szövegek félkövéren szedett szavainak magyarázatát pedig a Fogalommagyarázat című fejezetben találjuk.
Az 50 TÉNY AMIT TUDNOD KELL A MÁSODIK VILÁGHÁBORÚRÓL című kötetben egy rövid bevezetés után többek között szó van Hitler felemelkedéséről, a Molotov-Ribbentrop paktumról, kémekről és kódfejtőkről, holokausztról. A kötet végén a Ki kicsoda..., című fejezetben a szövetségesek és a tengelyhatalmak 9-9 háborús vezetőjének portréképe és pár soros bemutatása található.
Fülszöveg:
Miután Németország 1939-ben lerohanta Lengyelországot, kitört a történelem legtöbb áldozatot követelő háborúja. Kövesd végig, hogyan zajlottak az események! Ismerkedj meg a konfliktus kulcsszereplőivel!
Fedezd fel, hogyan változtatta meg a háború a világot! Megdöbbentő adatok, részletes térképek, színes grafikák és archív fotók sokasága segít eligazodni a tragikus korszak eseményeiben.
BEVEZETÉS
A második világháború a történelem legtöbb áldozatot követelő fegyveres viszálya volt, amelyben többen haltak meg, mint bármelyik korábbi háborúban. Az öldöklés nemcsak a fegyveres erők tagjait, hanem a civil lakosságot sem kímélte. A globális háború mindegyik lakott földrészt elérte. A katonák sokszor a világ túlsó felén harcoltak, a bombázó-repülőgépek több száz kilométert repültek, hogy lángba borítsák az ellenség városait.
ÁLLIG FELFEGYVERZETT VILÁG
Becslések szerint a második világháborúban több mint 100 millió katona vett részt. Egynegyedük – 22 millió ember – elesett. Megbecsülni sem lehet, hogy mennyibe került a rengeteg katona zsoldja, fegyverzete, ellátása, de a konfliktus bizonyára több milliárd fontot emésztett fel.
KI NEM HARCOLT?
Az európai országok közül csak Svédország, Svájc, Írország, Portugália és Spanyolország maradt semleges. Ázsiában csak Afganisztán és Jemen maradt ki a háborúból. Szinte az összes ország belesodródott a viszályba legalább egy hadüzenet erejéig.
GLOBÁLIS HÁBORÚ?
A háború Ázsiában már 1931-ben kitört, és 1941-re kiterjedt Délkelet-Ázsia és Óceánia nagyobb részére is. Európában 1939-ben robbant ki a háború, és hamarosan elérte a Közel-Keletet és Észak-Afrikát. A brit és a francia gyarmatok automatikusan hadviselő felekké váltak, az Egyesült Államok viszont 1941-ig kimaradt a konfliktusból. A harcok nem érintették közvetlenül Közép- és Dél-Amerika országait, de 1945-ig mindegyikük hadat üzent a tengelyhatalmaknak.