A neves hálózatkutató, Barabási Albert-László legújabb könyvében a reáltudományok számára eddig ismeretlen, sőt kifejezetten gyanúsnak mondható területtel foglalkozik. Kutatócsoportjával a matematika nyelvén írja le azt a rejtélyes és sokszor érthetetlennek tűnő jelenséget, amit sikernek nevezünk.
Barabási meg akarja fosztani a sikert a titokzatosságától, és tudományos magyarázatokat keres azokra a folyamatokra, amelyek kiváltják és táplálják a sikert. A képlet közérthetően, szórakoztató stílusban, tanulságos példákon keresztül, de érvekkel és adatokkal alátámasztva tárja fel a siker univerzális törvényeit. Komoly segítséget nyújthat bárkinek, aki tudni szeretné, milyen viselkedési mintázatok és véletlenek határozzák meg a sikert, mi múlik rajtunk, és melyek azok a tényezők, amelyeket nem befolyásolhatunk.
Ha az egyik barátunk ajánl egy könyvet, sokkal nagyobb valószínűséggel adunk neki egy esélyt. Ha hallunk egy új étteremről, amelyről azt mondják, hogy érthetetlen, miért van körülötte akkora felhajtás, nemigen megyünk oda vacsorázni. Ha a szomszédunk utálja a hűtőszekrényét, minden bizonnyal egy másik márka mellett fogjuk letenni a voksunkat. Egy olyan mezőnyben, ahol egymást érik az ajánlatok, gyakran képtelenség egy bizonyos termékről a saját érdemei alapján ítéletet alkotni. Ezért inkább kérdezünk, figyelünk, meghallgatunk másokat. És bízunk abban, hogy releváns információkkal támogatják a döntésünket. A megsúgott tippek terelnek minket megfelelő irányba, ami igencsak megnyugtató érzés. Egy bestseller megvétele amolyan biztonságos, társadalmilag megerősített döntés. Következésképpen a tömeggel menetelünk, méghozzá a kiválasztott néhány könyv, dal, étterem és kütyü irányába, miközben minden más eltűnik a porban, amit a csizmánk sarka ver fel.
És hogy mindezek alapján kinek ajánlanám szívesen a könyvet? Mindenkinek, aki arra vágyik, hogy elismerjék a teljesítményét, de nem tudja, mit csinál rosszul. Emellett még két csoportnak kifejezetten. Egyrészt a racionális (vagy magukat racionálisnak gondoló) embereknek, mert a hálózatok tudománya, amire a siker képlete is épül, szerintem rendkívül racionális tudományág. Másrészt azoknak, akik kiábrándultak a szokásos sikerkönyvekből és valami újat akarnak.
Portfolio.hu
„Szórakoztató tudomány, első kézből. Barabási a big data segítségével lerántja a leplet a kollektív dinamikáink valódi működéséről.”
Nature
Barabási Albert-László (1967) a Northeastern University hálózattudományi professzora, és a Harvard Medical School orvosi tanszékének munkatársa. Erdélyben született magyar származású, elméleti fizikából szerzett mesterdiplomát a budapesti Eötvös Egyetemen, majd három évvel később a Bostoni Egyetemen doktorált.
A hálózattudomány úttörőjeként Barabási Albert-László a komplex rendszerek mögött rejlő rejtett rendet tárja fel.