Csipkebolt Brüsszelben (Jósika Júlia életregénye)
A romantikus regény főszereplője Podmaniczky Júlia, a történet kezdetén az író, Jósika Miklós menyasszonya. Szülői háza hétköznapjait vendégjárás, rokoni beszélgetések, levélváltások színezik; hét évig tartó mátkaságának, az aszódi magányban eltöltött éveknek csupán ezek a kiemelkedő eseményei.
Majd változik a színhely: az esküvő után a házaspár Jósika szurdoki kastélyából indul útnak - hol a szomszédos zsibói kastélyba, Wesselényi Miklós baráti hajlékába, hol Kolozsvárra, bevásárló körútra. Az írónő hűséges krónikása egy főúri feleség hétköznapjainak, s tolla nyomán az olvasó is nyomon követi Júlia életének eseményeit, melyeknek békés egyhangúságába egyre erőteljesebben beleszól a történelem.
A pozsonyi országgyűlés eseményei, az Unió megalakítására irányuló törekvések, Lamberg Ferenc megölése - az 1848-as forradalom, majd a szabadságharc további eseményei kerülnek előtérbe. A házaspárra küzdelmes évek várnak. Hamis útlevéllel, álruhában menekülnek a világosi fegyverletétel után.
A történet utolsó állomása Brüsszel, ahol az emigránsok - bízva a jövőben - ismét összetalálkoznak. Kertész Erzsébet ízig-vérig romantikus történetében hol angyalian jóságos, hol kedvesen zsörtölődő vagy naivan áldozatos női figurák állnak a középpontban. De kirajzolódik a történelmi háttér is: a kor nagyjai - köztük Kossuth, Teleki Sándor, Wesselényi és Petőfi - éppúgy közel kerülnek a mai fiatalokhoz, mint a magyar történelem drámai eseményekben bővelkedő, felejthetetlen hónapjai.