Az Elmélkedések az első filozófiáról nyomán
14 éves korú gyerekeknek szóló mese a filozófia történetének egyik legnagyobb gondolkodójáról.
A könyvsorozat a filozófia történetének legizgalmasabb gondolatait meséli el gyermekek számára. A kötet kiadói hisznek abban, hogy a gyermekek már egészen kis kortól kezdődően készek és képesek arra, hogy filozofáljanak, az élet nagy kérdéseiről gondolkodjanak. Ha megadjuk a lehetőséget számukra, hogy megismerkedjenek azokkal a témákkal, amelyek nagy gondolkodók elmélkedéseiben bukkannak fel, egész életükre hatással lehet az élmény, hogy kérdéseket feltenni és válaszokat keresni nagyszerű, gazdagító tapasztalat. Meglepő lehet, hogy mindez egyszerű szavakkal is elmesélhető, miközben a gondolati tartalom minősége nem csökken.
A Petits Platons könyvkiadó az elmúlt éveben 31 kötetet jelentetett meg, amelynek jelentős részét már német és angol nyelvre is lefordítottak. A magyar nyelvű sorozat első darabja a PLIAGE Alapítvány létrehozói és a Fórum Kiadó együttműkődésének eredménye. Tervek szerint hamarosan újabb kötetek jelennek meg a könyvsorozatban, Szókratészről, Szent Ágostonról, Rousseauról. A könyvsorozat felöleli a filozófiai gondolkodás több ezer éves történetét, és terveink szerint nemsokára a huszadik század jelentős gondolkodóival is megismerkedhetnek a gyerekek. A szülők számára is tartogat meglepetést a könyv, hiszen a gyermekeknek mesélve mi magunk is bebarangolhatjuk a gondolkodás birodalmát.
A sorozat első magyar nyelven megjelent darabja a Descartes és a Gonosz Szellem. Egy hosszú, hideg téli éjszakán, miközben az egész város álomba merült, Descartes urat kételyek gyötörték: lehetséges-e, hogy három meg kettő ne öttel legyen egyenlő? Hogy egy Gonosz Szellem mindennel kapcsolatban megtéveszt? Hogy a világ végső soron csupán egy álom? René Descartes (1596–1650 ) „Föld, föld!” – így kiálthatunk fel Hegel szerint, amikor Descartes-hoz érünk a filozófiatörténetben. Ugyanis a descartes-i filozófia joggal tekinthető a hozzánk igazán közel álló, modern filozófia kezdetének: vele talán révbe érhetünk. Radikális vállalkozása során Descartes előbb mindent megkérdőjelez, majd újra felépíti a tudást, az öntudat bizonyosságára és Isten létére alapozva. Eközben kalandos gondolatkísérletekre invitál bennünket, amelyeket álmok, bolondok és sétálgató kalapok népesítenek be. És mindenekelőtt: meg kell küzdeni a Gonosz Szellemmel. (Losoncz Márk)
Képregényszerű, teleoldalas színes képekkel.