két tanulmány, 1948, 1949
A népkultúra értéke bemutatja a népi, a paraszti kultúra mibenlétét, jelentőségét. Áttekinti és ismerteti a magyar irodalom nagyjainak populáris szemléletét Tessedik Sámueltől Széchenyi Istvánig, elemzi a kortárs irodalomtörténészek (Ortutay Gyula, Sík Sándor) írásait. Átgondolja, hogy "milyen tennivalók hárulnak a népkultúra jövőjével kapcsolatban a magyar néprajzra", mik a feladatai ezen a téren a hungarológusoknak.
A Magyar etnoszociológia megírására, mint a dolgozat bevezetőjében írja, két kérdéscsoport megoldatlansága késztette. Az egyik tudományos kérdés, a másik a néprajz értelme és gyakorlati jelentősége. A népi műveltséghez a kutatók egy része a néprajz felől közeledik, de nagyon fontos a sajátságos magyar társadalmi viszonyok figyelembevétele is, történetesen a "parasztosodás" kialakulásának és történelmi korszakainak vizsgálata.
A két dolgozat saját korában nem jelenhetett meg, pedig a szerző szerint hasznos és értékes vitaindító tanulmányok lehettek volna.A tanulmányokat lábjegyzetben közölt irodalmi hivatkozások és magyarázatok egészítik ki, a két tanulmányhoz egybeszerkesztett névmutató készült.