Szlovákia, Szerbia, Ukrajna, Grúzia, Észak-Afrika… Magyarország. Csúnya széria végére kerültünk, lássuk be.
Ez a könyv megpróbál elhelyezni bennünket a világban – bemutatja, hogyan hajtották el sorstársaink a zsarnokaikat, hogyan döntötték meg a „tarka forradalmak” a fél- vagy talán egészen autoriter rezsimeket összefogással, kampánnyal, technológiával, de alapvetően ésszel és lelkesedéssel. Kézikönyv azoknak, akiket érdekel, mit csináltak jól máshol, és tanulni akarnak a mások hibáiból.
Ez a könyv bemutatja a hazai ellenállás szereplőit, történetüket, vívódásaikat, belső változásaikat, ábrándjaikat és eszméiket. Az utat, amit az LMP, a Szolidaritás, a Milla, a 4K! megtett a spontán háborgástól a politikai szerepvállalásig; a diákmozgalmak fejlődését a csendes zúgolódástól az utcai tiltakozásokig; a kortárs művészet ívét az arisztokratikus távolságtartástól a felháborodott beavatkozásig. Kézikönyv azoknak, akik kíváncsiak arra, hogy ebben a tarka ellenállásban ki mit akar, hogyan és miért, kivel lehet azonosulni, kit lehet támogatni, vagy kihez lehet csatlakozni, hogy véget vessünk a rossz szériának.
De ez a könyv egyben hiánypótló szakirodalom is. A kötet külföldi szerzői nemzetközileg elismert társadalomtudósok, a hazai mozgalmakról szóló esettanulmányokat pedig olyan újságírók és szociológusok írták, akik nem tegnap csodálkoztak rá először a valóságra. Az új társadalmi mozgalmak az egyik legtöbbet kutatott téma a világban. Itthon csak újságokban írnak a nap mint nap körülöttünk nyüzsgő tömegekről. Így kézikönyv ez azoknak is, akiknek igényük lenne egy árnyaltabb, társadalomtudományi megközelítésre is a „tarka ellenállás” ügyében.