TANULMÁNYOK
Kaposi Dávid: Kertész kontra Kertész - Auschwitz-interpretációk és a kultúra. 3-24.
Hárs György Péter: Descartes és a pszichoanalízis. 25-67.
ARCHÍVUM
Emanuel Berman: Sándor, Gizella, Elma. Életrajzi utazás. 69-98.
TÁJÉKOZÓDÁS
Ritter Andrea: A "budapesti iskola" elgondolásainak jelenléte a modern francia pszichoanalízisben. 99-109.
VIKÁR GYÖRGY 75 ÉVES
A lélek sebeinek gyógyítója (Somlai Péter). 110.
Vikár György: Utam a pszichológiához. 111-112.
Új könyvek. 113-114.
Beszámolók, hírek. 115-122.
English Summaries. 123-125.
Contents. 126.
THALASSA görögül tengert jelent. Angol és francia nyelven ez a címe Ferenczi Sándor egyik nevezetes írásának, a Katasztrófák a nemi működés fejlődésében című könyvének. A folyóirat címével Ferenczi klasszikus művére, s egyben az őstenger, a forrás, az anyaméh, a kezdet szimbolikájára kíván utalni.
Az 1989-ben alapított és 1990 óta folyamatosan megjelent Thalassa a huszadik század elejének ahhoz a hagyományához nyúl vissza, amelyben a pszichoanalízis a korabeli kultúrával, irodalommal, társadalomtudománnyal szoros összhangban hatott és fejlődött. A Thalassa ezt a hagyományt igyekezett feleleveníteni.
A Thalassa az egyetlen magyar pszichoanalitikus folyóirat, amely azonban sokrétű szellemi igényt elégít ki.
A Thalassa arra törekedett, hogy hírt adjon a pszichoanalízis történelmi múltjáról és jelen állapotáról, a szakterület hazai és külföldi tendenciáiról.
A Thalassa interdiszciplináris folyóirat. Szerkesztői, akik maguk is különféle szakterületeket képviselnek, egyszersmind arra vállalkoztak, hogy a Thalassa a pszichoanalízis és a humán-, illetve társadalomtudományok kapcsolódási pontjait is bemutassa. A Thalassa független, nyitott, sokszínűséget tükröző folyóirat, amely nem tartozik egyetlen iskolához vagy irányzathoz sem.
A Thalassa a Pécsi Tudományegyetem Pszichológiai Doktori Iskolája elméleti pszichoanalízis programjának és az MTA Pszichológiai Kutató Intézetének közreműködésével készült.