TANULMÁNYOK
Fülöp Márta: A pszichoanalízis története és alkalmazhatósága a japán és a kínai kultúrában. 3-25. >>
Hámori Eszter: Pszichoanalízis Indiában. 26-32.
Jhuma Basak: Pszichoanalitikus módszer és képzés. Nehéz pillanatok az Indiai Pszichoanalitikus Egyesület életében. 33-44.
MŰHELY
Hárs György Péter: Az F1-G-F2 háromszög. A Ferenczi- Groddeck-Füst Milán háromszög. 45-84.
Kalocsai Katalin: A túlélés grimaszai; avagy tényleg elég csak fejtetőn nézni? Örkény István alkotásai és vallomásai tükrében. 85-101.
Sárkány Péter: A logosz terápiája. 102-117.
FÓRUM
Bakó Tihamér: Belső szupervízió és a kontrollanalízis. 118-127.
ARCHÍVUM -- PSZICHOANALÍZIS ÉS EGYETEM, 1919
Egy magyar nyelvű Freud-írás és környéke (Szőke György). 128-130.
[Lévy Lajos vezércikke]. 131.
Sigmund Freud: Kell-e az egyetemen a psychoanalysist tanítani? 132-134.
Hans Liebermann: Pszichoanalízis és egyetem. 135-138.
Hírek, információk. 139-140.
English Summaries. 141-143.
Contents. 144.
THALASSA görögül tengert jelent. Angol és francia nyelven ez a címe Ferenczi Sándor egyik nevezetes írásának, a Katasztrófák a nemi működés fejlődésében című könyvének. A folyóirat címével Ferenczi klasszikus művére, s egyben az őstenger, a forrás, az anyaméh, a kezdet szimbolikájára kíván utalni.
Az 1989-ben alapított és 1990 óta folyamatosan megjelent Thalassa a huszadik század elejének ahhoz a hagyományához nyúl vissza, amelyben a pszichoanalízis a korabeli kultúrával, irodalommal, társadalomtudománnyal szoros összhangban hatott és fejlődött. A Thalassa ezt a hagyományt igyekezett feleleveníteni.
A Thalassa az egyetlen magyar pszichoanalitikus folyóirat, amely azonban sokrétű szellemi igényt elégít ki.
A Thalassa arra törekedett, hogy hírt adjon a pszichoanalízis történelmi múltjáról és jelen állapotáról, a szakterület hazai és külföldi tendenciáiról.
A Thalassa interdiszciplináris folyóirat. Szerkesztői, akik maguk is különféle szakterületeket képviselnek, egyszersmind arra vállalkoztak, hogy a Thalassa a pszichoanalízis és a humán-, illetve társadalomtudományok kapcsolódási pontjait is bemutassa. A Thalassa független, nyitott, sokszínűséget tükröző folyóirat, amely nem tartozik egyetlen iskolához vagy irányzathoz sem.
A Thalassa a Pécsi Tudományegyetem Pszichológiai Doktori Iskolája elméleti pszichoanalízis programjának és az MTA Pszichológiai Kutató Intézetének közreműködésével készült.