Ezek a felszabadítók azt mondják, azért hoztak engem Angliába, hogy segítsek megváltoztatni a történelem menetét. Nos, ezt majd meglátjuk. De ha ilyen sokáig éltem, kell, hogy legyen valami oka.
Miután még gyerekként elrabolták Afrikából, hogy rabszolgaként Dél-Karolinában dolgozzon, Aminata Diallo csak a szabadulására tudott gondolni és arra, hogyan juthatna vissza szülőfalujába. Először egy indigó-kereskedőhöz került, aki felismerte a fiatal lány páratlan intelligenciáját. Később, már felnőtt nőként, elszakadt férjétől és gyermekétől és a Függetlenségi Háború káoszában találta magát.
Manhattan-ben Aminata segít a Négerek könyvét megírni, amely azon feketék nevének listája, akiknek szolgálataikért az angol király szabad elvonulást ígért Új-Skóciába. Amikor a brit rabszolga-felszabadítók új kalandokat keresve eljutnak Sierra Leone-ba, Aminata közreműködik abban, hogy 1200 új-skóciai fekete költözhessen vissza Afrikába. Aminata tevékenysége felnyitja a brit közvélemény szemét, ami nagyban segíti a felszabadítási törekvéseket.
Ez a magával ragadó történet egy figyelemre méltó nő életéről hat évtizedet és három kontinenst ölel át és a történelem egy kegyetlen fejezetét eleveníti fel.
Vélemény a moly.hu oldaláról:
"Elkezdtem írni egy értékelést, de félbehagytam s kitöröltem. Nem szerettem volna leírni azokat a borzalmakat amiket Aminata megélt az élete során. Ennyi borzalom száz embernek is sok lett volna,nem hogy egy apró törékeny gyermeknek, később nőnek. Egyik tragédia a másik után érte. Szülei elvesztése, több holdhónapos gyaloglás, rabszolgamunka az indigóültetvényen. Pár hónapos fia elrablása és eladása tőle minél távolabbra.
Újra, és újra felált, s újéletet kezdett, nélkülözött, nyomorgott. Visszatérni szülőföldjére Afrikába, s csalódottan Londonba érkezni. Sokszor küzdöttem a könnyeimmel. De a végén a boldogságtól már zokogtam. Most is potyognak a könnyeim, ahogyan írom.
Nagyon megrendítő olvasmány volt. Sokáig emlékezni fogok rá!" (forrás: Kiss_Julianna/moly.hu)