Külföldi történészek magyar történelemről
Az interdiszciplináris történetírással foglalkozók a tágabb értelemben vett gazdasági fejlődés alaposabb megismerése érdekében egyre több figyelmet szentelnek a gazdasági és biológiai folyamatok egymásra hatásának. Az olyan változók, mint a magasság, testsúly, testtömeg, az első menstruáció időpontja vagy a morbiditás nem csupán azért keltették fel érdeklődésünket, mert mind a táplálkozási szinthez s következésképpen olyan demográfiai változókhoz is kötődnek, mint a várható élettartam, hanem a munkaerő termelékenységére gyakorolt hatásuk révén gazdasági visszahatásuk és az emberi tőke kialakulására gyakorolt hatásuk miatt is. John Komlos írását lapunk 5-16. oldalán olvashatják.
Tanulmányok
John Komlos: Az antropometrikus történetírás jelentőségéről
Scott M., Eddie: Cluster-analízis a földbirtok-szerkezet vizsgálatában. Porosz és magyar példák a 19. század végéről
Gerhard Melinz-Susan Zimmermann: A szegényügy „szerves" fejlődése vagy radikális szociális reform? Kommunális közjótékonyság Budapesten és Bécsben (1873-1914)
John C. Swanson: Ottó Bauer külpolitikája és a Magyar Tanácsköztársaság
Határainkon túl. Interjú Dávid F. Good-dal
Dávid F. Good: Gazdasági átalakulás Közép- és Kelet-Európában. Történelmi kitekintés
Dávid F. Good műveinek bibliográfiája
Műhely
Halmos Károly: Magyarországi polgárosodás. Tallózás az 1988 és 1992 közötti történeti irodalomban
Figyelő
A történelem mint veszélyeztetett faj? Viták a posztmodern történetírásról (History and Theory, 1989-1990. Past and Present, 1991-1992.)
Deák Ágnes: Bibó aktualitása (A hatalom humanizálása. Tanulmányok Bibó István életművéről. Szerkesztette: Dénes Iván Zoltán. Tanulmány Kiadó, Pécs, 1993.)
Berkes Tímea: Holocaust Franciaországban (Cohen, Asher: Persécutions et sauvetages. Juifs et Francais sous l'Occupation et sous Vichy [Üldöztetések és mentések. Zsidók és franciak a megszállás és Vichy idején] Préface de René Rémond. Les Editions du Cerf, Paris, 1993.)
Karsai László: Homokszemek (Giovanni Giovannini: A kovakőtől a szilíciumig. A tömegkommunikációs eszköz története. Püski, Bp.y 1990.)
Soós Gábor: Eszmetörténet a periférián |Román eszmetörténet, 1866-1945. Válogatta és az utószót írta Pászka Imre. Aetas-Századvég, Bp. 1994.)
Miskolczy Ambrus
Számunk szerzői