Ez a termék a készlet erejéig csomagban is kapható, extra kedvezménnyel! Részletek itt. Ha a link nem működik, a csomag már nem rendelhető.
Kritikai szócikkek a világgazdaságról és a globalizációról
E rendhagyó "enciklopédikus szótár" szerzői a mai világgazdasági rend és a nemzetközi gazdasági folyamatok kritikai elemzésére vállalkoztak. A kötet fókuszában értelemszerűen a globalizáció áll.
Ennek fogalma körül forgott az utóbbi évtized legtöbb gazdasági természetű vitája, és a nemzetközi rendszer más jelentős fejleményei (terrorizmus, olajháborúk stb.) mellett továbbra is ez az az újdonság, amely a szakértő és a laikus közvélemény figyelmét egyaránt magára vonja a világrendszer problémái közül. A szerzők ugyanakkor meg kívánják mutatni azt is, hogy az elméleti hagyományokban rendelkezésre állnak azok a tézisek és modellek, amelyet a világgazdaság mai kutatói jól alkalmazhatnak a jelenkori ellentmondások tanulmányozásában.
A szócikkek nagy többsége a sok helyütt háttérbe szorított politikai gazdaságtant próbálja alkalmazni, a kötet címében jelzett világgazdaságtanon túlmutatva, a világrendszer struktúráit és dinamikáját is figyelembe veszi. A kötet kellő súlyt helyez azon intézmények bemutatására, amelyek a világgazdaságot keretbe foglalják és irányítják, illetve mindezek miatt a társadalmi indulatok és elemzői bírálatok céltáblái lettek az elmúlt negyedszázad során.
A szócikkek között helyet kapott néhány fontos huszadik századi kutató, tudós portréja is, így arcképvázlat található a könyvben a neoliberális irányzat által leggyakrabban hivatkozott Milton Friedmanról, illetőleg a kritikai irányzatok számára fontos néhány szerzőről: John Maynard Keynesről, továbbá Polányi Károlyról, James Tobinról, Joseph Stiglitzről és Immanuel Wallersteinről.