1999-ben Év Könyve-díjas kötet!
Az epidemiológia mint orvosi tudományág a betegségek elterjedésének statisztikai vizsgálatával foglalkozik. Dr. Burány Béla epidemiológus professzor a szabad idejében néprajzi gyűjtést is végzett. A Vajdaság különböző tájain járva emberi sorsokat ismert meg, amelyekből ebben a kötetben interjú formájában közöl néhányat.
Megismerhetjük belőle a magyarság XX. századi krónikájának egy szeletét.
Dr. Burány Béla (1931-2008) orvosprofesszor, epidemiológus, néprajzkutató, szociológus és közíró volt. Zentán született. 2000-ben a Magyar Tudományos Akadémia köztestületi tagjává választották.
A „fehér halál" jelenségére hosszú évtizedek óta figyelmeztetett, vagyis arra, hogy a születésszám csökkenésén, a népesség elöregedésén kívül az egyke, a kivándorlás, mind-mind a délvidéki magyarság vészes csökkenéséhez vezet...
Az „Így Éltünk a Délvidéken" című ezen kiadványt az orvosprofesszor néprajzi munkája, ezen belül is az önéletrajzi ihletésű Hagyatékának Első könyve iránt érdeklődő olvasóinknak ajánljuk, amelyben kizárólag a bácskai, a bánáti, a szerémségi emberek kultúráját kutatta, ezen belül pedig a zentai, Tisza menti parasztság népköltészetét.