Nagyon rövid utazás
Beírták a naptárba:
holnap megyünk Szatmárba.
Kihúzták a naptárból:
meg is jöttünk Szatmárból
Fülszöveg: "Nagy a világ! És nincsen hossza-vége" - ujjong fel az utazó a Dal, Rómában elején. Nemes Nagy Ágnes versei részben az efféle rácsodálkozások gyönyörűségének köszönhetően olyan népszerűek a felnőttek és a gyerekek körében egyaránt.
A Móra Kiadó új Nemes Nagy-sorozatának legfrissebb kötete csupa újdonságot kínál, amelyre a szerzőt jól ismerő olvasó is örömmel csodálkozhat rá. Ezúttal a költő életében kötetbe nem került írások közül válogattunk. A szó szoros értelmében vett gyerekversek mellett helyet kaptak olyan, eredetileg felnőtteknek szánt darabok, amelyek játékos hangja a legkisebbeket is könnyedén megszólítja.
A szövegek varázslatos világát Szegedi Katalin illusztrációi teszik teljessé.
Az Utószóból
„Minden gyerek költő” - állapította meg Nemes Nagy Ágnes egy videón megőrzött interjúban. Ahogy erre - csaknem ugyanezekkel a szavakkal - Kosztolányi Dezső és Weöres Sándor is rámutatott: a költő és a gyerek képzelete rokon világ. Ami a felnőtt szemében esetleg nonszensz, azt a kisgyerek néha éppoly természetesnek fogja fel, mint a világ többi furcsaságát, vagy épp mérhetetlenül izgalmasnak találhat olyasmit, ami fölött a szülei figyelme átsiklana.
Ebben a szellemiségben készült a Kósza varjak. Nemes Nagy verseiből a Móra Kiadónál ez már a harmadik gyerekeknek szóló összeállítás, amit egy-egy kortárs grafikus hoz közel az olvasók új nemzedékéhez. Ezúttal az egyértelműen gyerekeknek írt szövegeket olyan művek egészítik ki, amelyeket a szerző eredetileg ugyan felnőtteknek szánt, nyelvi fantáziájuk és zeneiségük azonban a legkisebbeket is elbűvöli. Ebből a szempontból különösen izgalmas például a Szódáskocsi két változata, amelyek itt egymás mellé kerülve mutatják gyerek- és felnőttirodalom árnyalatnyi különbségeit és lényegi azonosságát. [...]