Móricz Zsigmond regénye A Légy jó mindhalálig 1920-ban jelent meg. Több, mint 30 kiadást ért meg, kétszer megfilmesítették, majd nagy sikerű musical is készült belőle.
A regény mondanivalója egy mondatban, a regény címe: Légy jó mindhalálig! Arra buzdít a könyv, hogy a nehézségeinken úrrá kell lennünk és nem szaban feladni az elveinket. Az örök emberi igazságok, mint az igazmondás, a becsület, az erkölcsi tisztaság fontosságát hangsúlyozza.
Fülszöveg:
Nyilas Misi szorongó kiskamasz, aki nem találja a helyét a debreceni kollégium falai között. Szerencsétlen véletlenek folytán a felnőttek olykor kegyetlen világával is kénytelen idejekorán szembesülni. A nyakába szakadt felelősség súlyát addig-addig hordozza magában, míg végül rá kell jönnie: „Én nem akarok debreceni diák lenni tovább!"
Móricz Zsigmond társadalomkritikájával ugyan elsősorban a felnőtteket akarta megszólítani, pontos gyerekkarakterei és az egész könyvből áradó humanizmus miatt azonban máig az egyik legfontosabb magyar ifjúsági regényként olvassuk és szeretjük Misi történetét.