A párkapcsolat velejárói a konfliktusok. A konfliktusok halmozódása krízishez vezethet. A szerzőpár szlogenje: krízis pedig van, a kérdés: hogyan jövünk ki belőle jobban, mint ahogy belementünk? Az esetek nagy részében úgy, hogy jobban jövünk ki egymással. Szakszerűbben: nagyobb felületen alakítunk ki közös identitást. Egyszerűbben: többször mondjuk én helyett azt, hogy mi.
A szerzők egyik erőssége, hogy az okokkal csak annyiban foglalkoznak, amennyiben feltárásuk segít a megoldásban, a továbblépésben. Ebből következik másik erősségük: a hibák helyett az eredeti jószándékot igyekeznek megtalálni. Terápiás gyakorlatukban és könyvükben egyaránt kerülik a kész mintákat - arra törekszenek, hogy egyedi és kreatív megoldások felkutatását támogassák. A miért nem megy? helyett úgy teszik fel a kérdést: mi kell ahhoz, hogy menjen?
A könyvet azoknak is ajánljuk, akik szakmai szempontból érdeklődnek az új generációs pszichológia párkapcsolat-felfogása iránt.
Tartalom:
Lélektani hitel 5
Történelmi regény 9
Melodráma 11
Levél 18
Forgatókönyv 23
Tükrözés és koincidencia 43
Dramaturgiai hiba 56
Filozófia és szülői identitás 61
A butaság árnyéka 81
Sorsprogramozás 99
Suszterek 107
Gondolatvírus 130
Nyertes és vesztes játszmák 148
Vitorla és billentyű 168
Kinőtt szívbaj 179
Utórezgés 183
Epilógus 191
"Érdekes megoldást választott a szerzőpáros annak érdekében, hogy meg tudjunk érteni bizonyos, a párkapcsolatokat érintő válságokat: egy terápiára járó pár történetét mesélik el. Természetesen ennek jó és rossz következményei is vannak. Jó volt „végigkísérni” az idősödő párt, jó volt belelátni mindennapjaikba, gondolataikba, cselekedeteikbe. Ami zavarólag hatott és kizökkentett a történetből, az a pár történetébe belecsempészett újabb pártörténetek voltak. Enne ellenére tudtam „szemezgetni”, következtetéseket levonni, példát venni és gondolatokat magamévá tenni." (Forrás: mol.hu/Gólyanéni)