Erich Kästner zseniális ifjúsági könyvei közül az egyik legjobb. Minden szónál többet mond, ha beleolvasunk az előszó elejébe:
"Most aztán meglesz a valódi karácsonyi történet! Tulajdonképpen már két évvel ezelőtt meg akartam írni; aztán tavaly okvetlenül. De ahogyan az már lenni szokott, mindig közbejött valami.
Míg anyám nemrégiben azt mondta:
– Ha idén meg nem írod, semmit sem kapsz karácsonyra!
Ez döntött.
Lóhalálában csomagoltam, bőröndömbe betettem a teniszütőt, a fürdőruhámat, a zöld ceruzát és szörnyű sok kéziratpapírt.
– És most hová? – kérdeztem, amikor meghajszoltan és izzadtan a pályaudvaron álltunk. Mert érthető módon igen bajos dolog nyár derekán, a legnagyobb kánikulában karácsonyi történetet kitalálni. Az ember végül is nem ülhet neki, hogy ilyeneket írjon: „Metsző hideg volt, kavargott a hó, és Eisenmayer doktornak mindkét fülcimpája lefagyott, amikor kinézett az ablakon” – úgy értem, ilyesmit a legjobb akarattal sem írhat le az ember augusztusban, miközben pecsenyevörösre sül a strandon, és a gutaütést várja!
Vagy igen?
Az asszonyok praktikusak. Anyám tudta, mi a teendő. Odalépett a jegypénztár ablakához, barátságosan biccentett a pénztáros felé, és megkérdezte:
– Bocsánat, hol van augusztusban hó?
„Az Északi-sarkon” – volt már a száján a férfinak, de aztán ráismert anyámra, s lenyelte szemtelen válaszát. – A Zugspitzén, Kästnerné asszony! – mondta udvariasan.
Így hát azon nyomban jegyet kellett váltanom Felső-Bajorországba. Anyám még hozzátette:
– Karácsonyi történet nélkül haza ne merj jönni! Ha nagyon meleg lesz, egyszerűen felnézel a szép hideg hóra a Zugspitzén! Megértetted? – s evvel a vonat elindult. – Ne felejtsd el hazaküldeni a szennyesedet! – kiáltott utánam anyám.
Én visszaüvöltöttem, hogy egy kicsit bosszantsam:
– És öntözd meg a virágokat! – Aztán addig integettünk a zsebkendőnkkel, amíg el nem tűntünk egymás szeme elől."
Fülszöveg:
A kirchbergi gimnázium diákjai karácsonyi színdarabot próbálnak. A próbán minden remekül megy, de az előadásig történik egy és más előre nem látott esemény.
Például kitör a háború a gimnazisták és a reálistások között, s hatalmas hócsatákat vívnak, áldozatul esik egy köteg dolgozatfüzet, elcsattan több tucat pofon, valaki nyaktörő mutatványt hajt végre egy nyitott esernyővel... a többi pedig - hát az már maradjon titok.
Erich Kästnernek, az Emil és a detektívek, a Május 35 és A két Lotti szerzőjének nevét már jól ismerik az olvasók. A repülő osztály egyik legjobb ifjúsági regénye.