Egy irodalmi centenárium tükre és anatómiája
A könyv krónikás szemlézője, olvasmánynaplója is e centenáriumnak, de mindenekelőtt sokoldalú és mély analízist igyekszik nyújtani az ünnepség- és rendezvénysorozat szakmai, kulturális és hétköznapi oldalairól, az eredményekről és az éles vitákról, a botrányokról és a páratlanul gazdag visszhangról, tehát a költő mai olvasatairól, recepciójáról és hatásáról.
Átvilágítja a tudományos, a köznyelvi és a politikai beszédmód változatait, elemzi a populáris média, az iskolai oktatás és az internet, a blogok világának József Attila-képét. Fölidézi és dekontsruálja a költő életéről, sorsáról forgalomban lévő "történeteket", régi és új keletű mítoszokat, a kultuszrombolás és a kultuszépítés akcióit.
A munka bőséges dokumentációval és bibliográfiai mellékletekkel van ellátva, így talán a jelenkori József Attila-kutatás kézikönyveként is számba jöhet. A XXI. század eleje hazai szellemi életének, erős megosztottságot mutató kulturális értékrendjének és súlyos egyenlőtlenségekkel terhelt műveltségi állapotának, az irodalomtudomány termésének és küzdelmeinek, a nemzeti mentalitásnak s nem utolsósorban a magyar ideológiai-politikai közbeszédnek egyfajta kicsinyített, egyes pontokon viszont kiélesített tükre is talán ez a könyv.